elektron-przelom-w-elektronice

Elektron – przełom w elektronice

Odkrycie elektronu zapoczątkowało w historii elektroniki nową erę. Badania prowadzone przez Thomsona zmieniły naukę o małych cząstkach na zawsze. Thomson udowodnił w nich, że istnieją cząstki mniejsze niż atom, o ujemnym ładunku i bardzo małej masie. To z pozoru małe odkrycie wyjaśniło wiele tajemniczych zjawisk w fizyce. Elektron powoli zyskiwał na znaczeniu – od lat 20 XX wieku przez kolejne 20 lat (do II Wojny Światowej) zajmował istotne miejsce w panteonie odkryć elektronicznych. Dzięki triodzie (urządzeniu, które wzmacnia słabe sygnały radiowe lub akustyczne) powstał pierwszy wynalazek – pierwsze medium elektroniczne produkowane na skalę masową – radio. Jego cena była tak niska, że nawet gorzej sytuowane rodziny mogły pozwolić sobie na odbiornik. W 1930 roku w amerykańskich gospodarstwach domowych było ich już 15 milionów.

Innym przełomowym wynalazkiem powstałym na bazie elektronów był o wiele bardziej zaawansowany technologicznie telewizor. Z uwagi na stopień skomplikowania w wykonaniu był on jednak droższy w produkcji niż standardowe radio, a jakość odbioru była słaba.

Paradoksalnie dzięki drugiej wojnie światowej zawdzięczamy kolejny boom w rozwoju elektroniki, w przemyśle wojskowym, ale technologię zaczęto przemycać również do codziennego życia reszty obywateli – samolotów, samochodów, radarów… Radary wojskowe oraz szyfrowane wiadomości i telefony miały bardzo duży wpływ na przebieg wojny – i to na wszystkich frontach. Stany Zjednoczone i ich technologie zaczęły dominować nad resztą świata. Długo pozostające poza działaniami wojennymi, prowadziły jednocześnie badania w zakresie systemów łączności i radiolokacji. Na dominację Stanów Zjednoczonych miała również emigracja wielu europejskich zdolnych badaczy z Europy nad którą widniało widmo faszyzmu.

Praktycznie zawsze dramatyczne wydarzenia ciągną za sobą również niespodziewanie pozytywne skutki. Wojna więc, poza tym, że pochłonęła wiele niewinnych istnień, stała się bardzo ważnym okresem w dziedzinie rozwoju tej dyscypliny nauki.

Leave a Comment

thirteen − 7 =